Fotbal made in Germany. Proč jsou Němci nejlepší na světě?


Naposledy před dvaceti lety byli fotbalisté Německa na prvním místě světového žebříčku. Teď se na vrchol vracejí. Pomohly jim fantastické roky, které korunovala zlatá neděle na Maracaná.

 

Když si náhradník Mario Götze ve 113. minutě zpracoval balon na prsou a vystřelil z voleje, byl to působivý obrázek. Vrchol mistrné německé dovednosti, jak se z fotbalového dna vyhrabat do nebe. „Před deseti dvanácti lety jsme investovali do vzdělání, protože jsme pochopili, že se musíme zlepšit. Tohle je výsledek,“ říkal trenér Joachim Löw po finálovém vítězství 1:0 nad Argentinou. Rozhodně není náhoda, že zrovna Němci prolomili prokletí Evropanů na americké půdě. Jaké důvody se za triumfem skrývají?

1.Tým je nejvíc

„Excelentní orchestr,“ napsaly německé noviny. Svatá pravda. Nemusíte mít v mužstvu supermany, abyste vytvořili vítěznou mašinu. Němci spoléhají na kolektiv. Během šampionátu zazářil v každém utkání někdo jiný, ve finále třeba přehlížený obránce Höwedes. Konstantně vysokou formu si udrželi Neuer, Müller, Lahm, Hummels, Kroos a Schweinsteiger. Mluvíme-li o týmu, musíme zmínit i sehraný trenérský štáb.

2. Sázka na útok

Zatímco Argentina schovala útočnou sílu pod roušku defenzivní taktiky a spoléhala prakticky jen na kapitána Messiho, Němci si útočné choutky nekazili. Šampioni nastříleli 18 gólů, což překonali jen brazilští velmistři z roku 1970.

3. Bayern jako vzor

Loňský vítěz Ligy mistrů udal směr. Můžete namítat, že vysoký pressing a strojová kombinace, kterou v Bayernu Mnichov preferuje trenér Guardiola, kazí fotbalovou pestrost, ale má vítězný podtext. V podání německé reprezentace má i správný drajv. Rej přihrávek vylepšují klasické zbraně: houževnatost, vytrvalost a taktická vyspělost. Do základní sestavy patří hned šest hráčů Bayernu, což je příkladná inspirace.

4. Bundesliga jako vzor

Když jsme zdůraznili vliv Bayernu, nemůžeme opomenout ani celkový obrázek bundesligy, jejíž úroveň neustále stoupá. Žádná evropská soutěž není navštěvovanější a ekonomicky zdravější. Přenosy z ní letí do více než 200 zemí.

5. Univerzální radost

Brankář Neuer byl nejlepším liberem na šampionátu, stoper Hummels porazil Franciive čtvrtfinále, krajní obránce Lahm strávil půlku turnaje uprostřed zálohy, mazák Schweinsteiger končil finále jako nezničitelný robocop a střelci Klose, Müller a Schürrle přidávali k zabijáckému instinktu porci píle a nezištnosti. Partu univerzálních vojáků vybalancoval muž, o kterém bude řeč vzápětí...

6. Joachim Löw

Když v semifinále rozprášili domácí Brazílii 7:1, německý trenér se skoro omlouval. Joachim Löw je kapacita trenérská i lidská. Vy byste si dovolili postavitdo finále zelenáče Kramera z Mönchengladbachu? Kouč Löw ano. Když do dresu svlékl lehce uraženého náhradníka Götzeho, pošeptal mu: „Teď ukaž, že jsi lepší než Messi.“ A Götze rozhodl.

7. Hladoví l(ö)vi

Mistrovství světa 2006: bronz. Euro2008: stříbro. Mistrovství světa 2010: bronz. Euro 2012: bronz. Němcům chyběl jen zlatýúspěch. Letos mu podřídili všechno. Během jarních příprav se zdálo, že trenér Löw zkouší až příliš nových hráčů, ale nakonec mu patří poklona. Hladové lvy dokázal přesně ukočírovat. Teď je otázka, jestli bude pokračovat. Najde motivaci? Jeho nejbližší asistent Flick odchází.

8. Vyzrálé osobnosti

Německá mašina má vynikající strojvůdce. Vybíráme pět jmen: Neuer (nejlepší brankář turnaje, 52 reprezentačních startů), Lahm (kapitán, 113), Schweinsteiger (hvězda finále, 108), Müller (druhý nejlepší střelec turnaje, 56), Klose (střelecký rekordman, 137).

9. Nejlepší příprava

V Brazílii si za miliony eur vybudovali vlastní kemp, protože jim žádné jiné místo nevyhovovalo víc než Campo Bahía. K tomu všichni hráči prošli detailními lékařskými testy, po kterých odbourali únavu a stres z namáhavé sezony. Použili k tomu netradiční metody: enzymoterapii, molekulární vodík či mateří včelí kašičku. Proto nepřekvapí, že Němci (společně s Nizozemci) měli na turnaji nejlepší kondici ze všech týmů.

10. Proč? Protože Němci

Výrok někdejšího anglického kanonýra Garyho Linekera nepřestává platit. Má tisíc verzí, modifikuje se podle vývoje zápasů, ale originál trvá: „Fotbal je 90minutová hra pro 22 mužů, kterou vždycky vyhrají Němci.“
Autor: 
Zdroj: https://fotbal.idnes.cz/proc-jsou-nemci-nejlepsi-na-svete-dqq-/ms-fotbal-2014.aspx?c=A140714_211720_ms-fotbal-2014_par